Koncert zespołu Wiesiołyje Rebiata w Białymstoku

10 września b.r. o godz. 12.00, w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku (ul. św. Mikołaja 5) odbędzie się koncert zespołu „Wiesiołyje Rebiata”.

O koncertach i zespole:

„Czerpiąc duchowe siły z codziennej modlitwy monastycznej nasze Siostry Mniszki i Siostry Miłosierdzia okazują swoją pomoc dzieciom i dorosłym, a także osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, zamieszkałych w sierocińcu oraz w ośrodkach adopcyjnych.

Jednym z elementów naszej służby socjalnej jest rehabilitacja poprzez zaangażowanie wychowanków w ich rozwój działalności kulturowej, dzięki którym pomagamy naszym wychowankom odkrywać i rozwijać swoje umiejętności, zapewniamy samorealizację i poczucie sprawności.

Jednym z takich zespołów jest nasz kolektyw „Wiesiołyje Rebiata”, w skład którego wchodzą niepełnosprawne (częściowo) osoby w średnim wieku 40 – 50 lat, zamieszkałych w szpitalu psychoneurologicznym. Ten zespół istnieje na naszej „klasztornej scenie” od 3 lat i ma ułożony swój program artystyczny, składający się z tradycyjnych białoruskich pieśni ludowych i cerkiewnych, jak również numery taneczne.

W maju 2017, dzięki uprzejmości i wsparciu wizowego ambasady Francji na Białorusi, oraz dzięki naszym ofiarodawcom, zespół „Wiesiołyje Riebiata” miał możliwość wystąpić we Francji i Niemczech, co było ogromnym wydarzeniem w ich życiu. Wszystkie koncerty odbywały się w bardzo ciepłej domowej atmosferze, słuchacze angażowali się do występu i często byli bardzo wzruszeni. Koncert Wiesiołych Rebiat to nie tylko część artystyczna, towarzyszy koncertowi głębokie przekonanie Bożej Obecności, Błagodaci i jedności.

Zapewniamy, iż nasza obecność nie ma na celu działalności zarobkowo-komercyjnej. Pracujemy wyłącznie nad tym, by zapewnić naszym wychowankom obustronny kontakt z widzem-odbiorcą, promujemy swoją obecnością nasze zaangażowanie i działalność w służbie Panu Bogu i bliźniemu. Po naszych występach w sercach widzów zawsze pozostaje miłe wrażenie, uczucie dobroci, człowieczeństwa i wewnętrznej czystości duchowej.

Podczas pokazu nie prowadzimy specjalnych zbiórek finansowych i też nie prosimy o to przełożonych parafii i klasztorów. Staramy się być samowystarczalni. Jedynie prosimy o zgodę na towarzyszącą nam małą wystawę upominków wykonanych ręcznie w naszych warsztatach. Wystawa ma na celu prezentacje naszego klasztoru i naszej działalności.

Otrzymane środki dzięki symbolicznej sprzedaży upominków i suwenirów zapewniają opłaty autobusu, noclegów, wyżywienia i innych bieżących potrzeb w czasie podróży. Z wielką wdzięcznością także przyjmujemy sporadyczne i wyłącznie dobrowolne ofiary naszych gości „do skarbonki” i za każdą współpracę, wsparcie i pomoc zawsze jesteśmy wdzięczni gospodarzom, którzy nas przyjmują na te zaledwie kilka godzin współpracy”.

Program:

1. Hymn do Bogurodzicy (Solista Helena Zacharewskaja). Pieśń – Hymn do Przenajświętszej Bogurodzicy – na znak wdzięczności Królowej Niebios za jej pomoc i orędownictwo.
2. Salut (Soliści: Andrzej Natalczuk, Helena Zacharewskaja, Tatiana Gluszczenko). Francuska piosenka.
3. Szumcie brzozy (Solista Andrzej Natalczuk). Białoruska pieśń ludowa.
4. Katiusza. Rosyjska pieśń narodowa.
5. Gwiazdy zeszły z niebios (Solista Andrzej Natalczuk). Rosyjska pieśń narodowa.
6. Żyj, Mamo! (Solista Tatiana Gluszczenko)
7. Spadają gwiazdy (Solista Andrzej Natalczuk). Białoruska pieśń narodowa.
8. Walonki (Solistka Helena Zacharewskaja). Rosyjska pieśń narodowa.
9. Matrioszki. Rosyjski tanieć narodowy.
10. Echo Miłości (Soliści: Andrzej Natalczuk, Helena Zacharewskaja). Rosyjska pieśń ludowa.
11. Świec, świec moja gwiazdo (Solista Andrzej Natalczuk). Rosyjska pieśń ludowa. Piosenka bardzo znana w wykonaniu zasłużonego rosyjskiego autora i kompozytora, pochodzącego z Azerbejdżanu Muslima Magomajewa. Ma odznaczenia polskie za wkład do rozwoju kultury polskiej).
12. Modlitwa za Białoruś (Solistka: Helena Zacharewskaja). Białoruska piosenka ludowa. Modlimy się, aby Pan Bóg chronił Białoruś przed nieszczęściem, wojną i cierpieniami, prosimy, aby wszystkie nieporozumienia, biedy i gorycz ominęły nas…
13. Łandyszy (konwalie) (Solista Tatiana Gluszczenko). Rosyjska pieśń ludowa.
14. Dusza bolit/Dusza boli (Solista Andrzej Natalczuk). Rosyjska pieśń narodowa.
15. Weseli Artyści (Solista Andrzej Natalczuk). Piosenka o nas.
16. Bywajcie Zdarowy! Białoruska piosenka ludowa.

Serdecznie zapraszmy! Wstęp wolny.

Film o zespole

Strona mińskiego klasztoru