Śniadanie Wielkanocne w Centrum Kultury Prawosławnej 20.04.2014

Uprzejmie informujemy, że jak co roku zapraszamy na Śniadanie Wielkanocne dla Osób Samotnych. Zapraszamy w dniu 20 kwietnia na godzinę 12.00. Prosimy o wcześniejsze zapisy w Centrum Kultury Prawosławnej, ul. Św. Mikołaja 5, Białystok, lub pod nr tel. 85 744 30 10. Serdecznie zapraszamy!

Nowa książeczka z serii "Paterikon dla dzieci" 15.04.2014

Serdecznie polecamy najnowszą książeczkę, która ukazała się w ramach serii "Paterikon dla dzieci". Opowiada ona o najważniejszym wydarzeniu w historii świata, o największym święcie chrześcijańskim - o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Warto podarować ją dzieciom! Ta książeczka oraz inne z serii są już do nabycia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, niektórych parafiach, a także w fundacji Oikonomos (fundacja@oikonomos.pl) oraz sklepie internetowym www.sklep.cerkiew.pl.

Psałterz na cześć Matki Bożej w języku polskim 13.04.2014

W Centrum Kultury Prawosławnej jest do kupienia nowość wydawnicza Bractwa Cerkiewnego Św. Mikołaja w Białymstoku - "Psałterz na cześć Matki Bożej". Teksty cerkiewnosłowiańskie opracował ks. protoijerej Stanisław (Eustachy) Strach, on też przygotował transkrypcję z grażdanki na cyrylicę i na łacinkę, a także dokonał tłumaczenia na język polski. Serdecznie polecamy!

Warsztaty robienia Paschy serowej 12.04.2014

Serdecznie zapraszamy na wspólne przygotowywanie serowej Paschy, która w wielu prawosławnych domach – zwłaszcza we wschodniej Polsce – tradycyjnie pojawia się na świątecznych stołach. Podzielimy się wypróbowanym przepisem, podpowiemy na co zwracać uwagę podczas kompletowania składników, jej przygotowywania i …podawania. Będzie można spróbować też wcześniej przygotowanej Paschy. Sobota, 12 kwietnia, godz. 12.00, Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5

Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Pismo Święte w Liturgii i Liturgice" 31.03.2014

W najbliższy poniedziałek, 31 marca 2014 r., zapraszamy do Centrum Kultury Prawosławnej na kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej - edycja 2013/2014. Wykład pt. "Pismo Święte w Liturgii i Liturgice" wygłosi ks. dr Marek Ławreszuk (parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku; Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku). Początek spotkania - godz. 18.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Warsztaty zdobienia jaj woskiem i wykonywania świątecznych pocztówek quillingiem 29.03.2014

Serdecznie zapraszamy małych i dużych na warsztaty zdobienia jajek woskiem oraz wykonywania pocztówek świątecznych metodą quillingu. Odbędą się one w sobotę 29 marca 2014 r., o godz. 10.00 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Św. Mikołaja 5, Białystok. Wstęp jest bezpłatny. Prosimy jednak o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 85 744 30 10 lub drogą mailową: info@ckp.bialystok.pl, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

Święci Nicefor Kantakuzin i Atanazy Brzeski - filary Prawosławia i męczennicy za wiarę w okresie Unii Brzeskiej 27.03.2014

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów serdecznie zaprasza 27 marca b.r. (czwartek) o godz. 18.00 do Centrum Kultury Prawosławnej na spotkanie z dr hab. Piotrem Chomikiem zatytułowane: "Święci Nicefor (Nikifor) Kantakuzin i Atanazy (Afanasij) Brzeski - filary Prawosławia i męczennicy za Wiarę w okresie Unii Brzeskiej". Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Paterikon - książeczka 2: "Mnisi i winogrona" 18.03.2014

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy szczegółowo kolejną książeczkę z serii Paterikon dla Dzieci. Książeczka o tytule „Mnisi i winogrona” opowiada piękną historyjkę o tym, jak pewien wieśniak podarował mnichowi kosz słodkich winogron. Mnich jednak nie zjadł sam tych winogron... Co się z nimi, stało dowiecie się z książeczki. Możemy jednak zapewnić, że jest to piękna historyjka o bezinteresowności, o miłości do drugiego człowieka, o wdzięczności za pracę i trud każdego z naszych braci...

Przy okazji przedstawiania drugiej książeczki z serii postanowiliśmy napisać skąd wziął się jej tytuł. Paterikon (πατερικόν) lub pateryk (od greckiego pater – ojciec) jest .... ==>

Wystawa prac mińskiego koła sióstr miłosierdzia św. Tabity i zajęcia z wyszywania 16.03.2014

16 marca (niedziela) około godz. 12,30 serdecznie zapraszamy na pokaz prac uczestników Pracowni Artystycznej Św. Tabity, działającej przy mińskim Związku Siestryczestw (Sióstr Miłosierdzia), skupiającym osoby świeckie pragnące nieść pomoc ubogim, chorym, potrzebującym pomocy. W pracowni, której uczestnicy zajmują się między innymi wyszywaniem, powstają przedmioty liturgiczne i pamiątki. Wśród hafciarek są też osoby niepełnosprawne, osoby starsze, chore. Dla nich jest to pewien sposób rehabilitacji, spędzania wolnego czasu, zaspokojania potrzeby bycia przydatnym i potrzebnym... A zarobione w ten sposób środki przekazywane są na cele charytatywne, dla innych potrzebujących.
Mińscy goście zaprezentują swoje prace, a także zaproszą wszystkich chętnych na zajęcia z wyszywania i przygotowywania upominków.
Serdecznie zapraszamy!

Lampady naszych ścieżek... - promocja książki 13.03.2014

Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku i Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów serdecznie zapraszają na promocję książki Grzegorza J. Pelicy "Łampady naszych ścieżek. Bibliograficzny katalog świętych." Odbędzie się ona 13 marca 2014 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. św. Mikołaja.
Książka zawiera krótkie bibliografie 68 świętych i 4 innych postaci, dzięki którym rysują się nam dzieje Prawosławia od X do XX wieku na pograniczu chrześcijańskiej Słowiańszczyzny, okolonej granicami II i III Rzeczypospolitej...". Postaci między innymi św.św. Wileńskich Męczenników, św. Antoniego Supraskiego, św. Atanazego Brzeskiego, św. Makarego Pińskiego, św. Ignacego Jabłeczyńskiego, św. Jarosława (Sawicki - ur. w Puchłach), św. Bazylego (Martysz), św. Sergiusza (Zacharczuka) ukazują historię Prawosławia na tych ziemiach poprzez losy tych, "...którzy ewangeliczny ideał świętości i głód zbawienia potrafili wdrażać w swoim ziemskim życiu...".
1  2  3  4  5  6  7  8  9    >