Sąd na świętym Maksymem – spotkanie z Michałem Bołtrykiem 19.03.2015

O sądzie nad Świętym Maksymem opowie we czwartek, 19 marca, o godz. 18 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku Michał Bołtryk. Na spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Ruś”, dziennikarz, redaktor Przeglądu Prawosławnego, przybliży ostatnie miesiące życia 28-letniego duchownego, który po aresztowaniu i procesie, zakończonym uniewinnieniem został ponownie aresztowany i 6 września 1914 roku, bez śledztwa i wyroku, na oczach brzemiennej żony i ojca rozstrzelany na dziedzińcu gorlickiego więzienia. O tych tragicznych wydarzeniach Michał Bołtryk napisał cykl reportaży historycznych, opublikowanych na łamach Przeglądu w latach 2004-2006, a we wrześniu 2014 roku wydanych w formie książki przez Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach.
Ta książka jest plonem ogromnej pracy autora nad dotarciem do materiałów, benedyktyńskiej cierpliwości przy ich opracowaniu i wspaniałego pióra.

Informacja o najbliższym spotkaniu w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 02.03.2015

W związku z tym, że najbliższy poniedziałek tego miesiąca jest jednocześnie pierwszym dniem Wielkiego Postu, kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej nie odbędzie się - jak zazwyczaj - w ostatni poniedziałek miesiąca, czyli 23 lutego, lecz dopiero w kolejny poniedziałek - tj. 2 marca. Godzina spotkania - 18:00 - pozostaje bez zmian. Spotkanie prawdopodobnie odbędzie się na auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku przy Placu Uniwersyteckim. Tematem najbliższego spotkania będzie "Mitra biskupia i mitra książęca. Kilka stron z historii Czarnogóry". Przedstawi go ks. dr Roman Płoński, wikarny parafii św. Jerzego w Białymstoku.

II etap Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej 13.02.2015

13 lutego w Centrum Kultury Prawosławnej odbył się II etap Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Do olimpiady przystąpiły 23 osoby – z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Siemiatycz. Temat tegorocznej olimpiady to „Elementy prawosławnej teologii porównawczej”. Olimpiadę otworzyli abp Jakub wraz z rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej z Warszawy ks. prof. ChAT dr hab. Bogusławem Milerskim. Uczniowie mieli do rozwiązania test przygotowany przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. prof. Jerzego Tofiluka. --->>>

Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Schyłek okresu Unii brzeskiej i powrót unitów do Prawosławia na Podlasiu" 26.01.2015

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym roku kalendarzowym wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2014/2015. Na najbliższym wykładzie pani prof. dr hab. Irena Matus z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi temat "Schyłek okresu Unii brzeskiej i powrót unitów do Prawosławia na Podlasiu". Termin wykładu: 26 stycznia 2015 r. (poniedziałek), godz. 18.00. Spotkania odbywają się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Ferie w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku 16.01.2015

Fundacja „Oikonomos” oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce serdecznie zapraszają w pierwszym tygodniu ferii na zajęcia zorganizowane do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Zajęcia są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat i odbywać się będą codziennie w terminie 26-30 stycznia 2015 r. w godzinach 8:00-16:00. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do aktywnego wypoczynku w gronie rówieśników! A w programie między innymi: liczne gry i zabawy, zajęcia edukacyjne w muzeach i galeriach, wyjścia do kina, na kręgle, gra miejska, zajęcia plastyczne, zajęcia z pierwszej pomocy oraz wiele innych atrakcji.

Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku 13.01.2015

W 2014 r. Uniwersytet w Białymstoku i Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska i Fundacja „OIKONOMOS” zrealizowały projekt pt. Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Głównym celem projektu realizowanego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe” i priorytetu „Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury było poddanie konserwacji, digitalizacji i udostępnienie w Internecie siedmiu ksiąg protokołów ślubnych (Брачный обыск/предбрачное свидетельство) z lat 1865-1902 pochodzących z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.

Nabór do Prawosławnej Gromady Zuchowej 10.01.2015

Serdecznie zapraszamy wszystkie spragnione wrażeń i nowych przygód dzieci od lat 6-9 wraz z rodzicami, do przybycia na zbiórkę naborową do Prawosławnej Gromady Zuchowej. Spotkanie odbędzie się 10 stycznia o godzinie 13.00 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ulicy Św. Mikołaja 5 w Białymstoku. Gwarantujemy dobra zabawę oraz miłą atmosferę. Gromada będzie działać przy 50 Szczepie Drużyn Harcerskich, w którego skład wchodzą prawosławne drużyny dla dzieci i młodzieży z podstawówki, gimnazjum i liceum. Wszelkie pytania prosimy kierować do opiekunów gromady pod numerami telefonów 534-618-484 lub 508-918-929 lub do Komendantki Szczepu Marty Całpińskiej 602-780-619.

Zapisy na wigilię w Centrum Kultury Prawosławnej 06.01.2015

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które nie powinny być w taki wieczór same, na kolację wigilijną. Tradycyjnie odbędzie się ona w Centrum Kultury Prawosławnej. Czekamy na was 6 stycznia 2015 r. o godzinie 15.30. Prosimy o wcześniejsze zapisy w Centrum Kultury Prawosławnej, ul. Św. Mikołaja 5, Białystok, lub pod nr tel. 85 744 30 10. Organizatorami wigilii dla osób samotnych są Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej ELEOS i Bractwo Cerkiewne Św. Mikołaja w Białymstoku. Serdecznie zapraszamy!

Prawosławny przekład Ewangelii na język polski 30.12.2014

„Księgą ksiąg” dla każdego chrześcijanina jest Biblia – Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Jej rdzeniem jest zaś Ewangelia – Dobra Nowina Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. O ile przekładu Biblii na język staro-cerkiewno-słowiański dokonano jeszcze w IX w., to na jej tłumaczenie na język polski należało czekać aż do XVI wieku. Od tej pory ukazało się już co najmniej kilka pełnych polskich przekładów Pisma Świętego, żaden z nich nie był jednak uważany za odpowiadający naszej Cerkwi do użytku liturgicznego. Dlatego też od lat komisja soborowa pracowała nad oficjalnym, prawosławnym tłumaczeniem. Po akceptacji św. Soboru Biskupów naszej Cerkwi z drukarni wyszła „Święta Ewangelia” w prawosławnym przekładzie na język polski. Jest już ona do nabycia także w Centrum Kultury Prawosławnej.

Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Patriarchaty starożytne wobec problemu Unii brzeskiej w Rzeczypospolitej na przełomie XVI/XVII w." 29.12.2014

Serdecznie zapraszamy na ostatni w tym roku kalendarzowym wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2014/2015. Temat spotkania to "Patriarchaty starożytne wobec problemu Unii brzeskiej w Rzeczypospolitej na przełomie XVI/XVII w.". Tym razem prelegentem będzie ks. archimandryta dr Andrzej Borkowski, namiestnik Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu, a jednocześnie wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku. Termin wykładu: 29 grudnia 2014 r., godz. 18.00. Spotkania odbywają się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|