Wszechnica Kultury Prawosławnej: "Czy zmiany językowe w Liturgii naruszają Tradycję Cerkwi? Problematyka związana z tłumaczeniem tekstów..." 30.11.2015

Kolejny wykład organizowany w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej 2015/2016 odbędzie się 30 listopada 2015 r. (poniedziałek) o godz. 18.00. Temat najbliższego spotkania jest następujący: "Czy zmiany językowe w Liturgii naruszają Tradycję Cerkwi? Problematyka związana z tłumaczeniem tekstów liturgicznych na j. polski”. Przedstawi go ks. dr hab. prof. UwB Marek Ławreszuk, Katedra Teologii Prawosławnej UwB, wikariusz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku, ul. św. Mikołaja 5. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

"Św. Jan Złotousty, wielki Ojciec Cerkwi jako mnich i hierarcha" - spotkanie Bractwa Trzech Świętych Hierarchów 26.11.2015

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego serdecznie zaprasza do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku 26 listopada (czwartek) o godz. 18.00 - w dniu pamięci św. Jana Złotoustego - na spotkanie z siostrą Elżbietą z Domu Zakonnego św. Katarzyny w Zaleszanach, która przedstawi temat: "Św. Jan Złotousty, wielki Ojciec Cerkwi jako mnich i hierarcha".
Wstęp wolny, zapraszamy!

Wystawa z okazji X-lecia serwisu OrthPhoto 24.11.2015

Serdecznie zapraszamy na kolejną wystawę fotograficzną organizowaną przez serwis OrthPhoto: „10 lat ORTHPHOTO”. Na 200 fotografiach zostaną zaprezentowane najbardziej odległe zakątki świata (34 kraje), w których odnaleźć można prawosławie. 103 fotografów ukaże Prawosławie widziane obiektywem i sercem jednocześnie: kolory wiejskich i miejskich cerkwi, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, barwne i szanowane postaci związane z Prawosławiem, duchowieństwo i parafian. Na zdjęciach odnaleźć będzie można także miejsca znane i bliskie wielu osobom. Dzięki innemu ujęciu, zmienionej perspektywie, którą proponuje fotograf będziemy mogli odkryć je na nowo.
Wernisaż wystawy „10 lat ORTHPHOTO” odbędzie się 24 listopada 2015 roku o godz. 18.30 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5. Uświetni go występ młodzieżowego chóru z katedry św. Mikołaja. Wystawę będzie można oglądać do 20 grudnia.

Prawosławny przekład Ewangelii - wydanie II 20.11.2015

W ubiegłym roku nakładem Warszawskiej Metropolii Prawosławnej została wydana Święta Ewangelia w nowym przekładzie. Ze względu na duże zainteresowanie właśnie ukazało się jej II wydanie.
Do tej pory pojawiło się już co najmniej kilka pełnych polskich przekładów Pisma Świętego, żaden z nich nie był jednak uważany za odpowiadający naszej Cerkwi do użytku liturgicznego. Dlatego też od lat komisja soborowa pracowała nad oficjalnym, prawosławnym tłumaczeniem. Po akceptacji św. Soboru Biskupów naszej Cerkwi z drukarni wyszła „Święta Ewangelia” w prawosławnym przekładzie na język polski. Oprawione w twardą, trwałą oprawę, zaopatrzone w stosowne tasiemki-zakładki wydanie zapewne znajdzie się w każdej cerkwi i w prawosławnym domu. Ewangelia, jak żadna inna księga, powinna być codzienną lekturą każdego chrześcijanina i jak żadna inna księga, powinna być dla nas źródłem przemyśleń, inspiracji i działań. Książka dostępna jest m.in. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

Projekcja filmów o domach zakonnych w Kostomłotach i Wysowej 17.11.2015


Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego serdecznie zaprasza do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku 17 listopada (wtorek) o godz. 18.00 na projekcję filmów pani Katarzyny Popławskiej o domach zakonnych św. Serafina z Sarowa w Kostomłotach i Opieki Matki Bożej w Wysowej. Autorka filmów jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, a także Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej im. L. Schillera w Łodzi. Pracuje jako dziennikarz TVP Białystok. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Do nabycia w CKP: "Liturgia śmierci i kultura współczesna" o. Aleksander Schmemann 09.11.2015

Tytuł nowej książki protoprezbitera Aleksandra Schmemanna może wprawić w zdumienie. „Liturgia śmierci i nowoczesna kultura śmierci" - to sformułowania niejasne i bardzo ryzykowne. Chciałbym jednak ostrzec czytelnika przed pragnieniem wejścia w spór o tytuł bez otwierania książki.
„Religia martwych” pozostaje istotną częścią naszej kultury, nawet jeśli umyka to naszej uwadze. W XXI wieku, tak samo jak dwa czy pięć tysięcy lat temu. „religia martwych” przenika wszystkie tradycje i rytuały związane ze śmiercią oraz pamięcią o zmarłych. Twierdzenie to dotyczy przeróżnych krajów, chociaż ich związek z „religią martwych” przejawia się na różne sposoby. Protoprezbiter Aleksander Schmemann opisuje Amerykę lat 70. XX wieku. Współczesna Rosja nie jest tu wyjątkiem. Najbardziej uderzającym, lecz nie jedynym przykładem, jest mauzoleum z ciałem Lenina, które prawie ćwierć wieku po upadku reżimu komunistycznego nadal pozostaje na Placu Czerwonym i jest mało prawdopodobne, aby w dającej się przewidzieć przyszłości zostało ono pochowane.

Nauka tańca gruzińskiego - spotkanie organizacyjne 05.11.2015

Bractwo Młodzieży Prawosławnej, Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku oraz Stowarzyszenie OrthNet zapraszają wszystkich chętnych do udziału w kursie tańca gruzińskiego. Zajęcia będą prowadzić wolontariusze z Gruzji przebywający w Polsce w ramach programu wymiany studentów Erasmus+.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku już w ten czwartek (5 listopada 2015 r.) o godz. 19.00. W przypadku dużego zainteresowania planowany jest podział na grupy wiekowe.
Wszystkich chętnych, serdecznie zapraszamy. Osoby zainteresowane, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniu w najbliższy czwartek prosimy o kontakt mailowy kontakt@cerkiew.pl.
 

Informacja o zmianie godzin pracy Centrum Kultury Prawosławnej w dniach 31.10- 01.11.2015

Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach ulegną zmianie godziny otwarcia Centrum Kultury Prawosławnej. Będą przedstawiały się one następująco:

31.10.2015 - sobota - 8:00-15:00
01.11.2015 - niedziela - nieczynne

A już od poniedziałku zapraszamy tradycyjnie między 08:00 a 20:00.

"Prawosławie a współczesny świat" - spotkanie Bractwa Trzech Świętych Hierarchów 29.10.2015

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego serdecznie zaprasza 29 października (czwartek) b.r. o godz. 18.00 do Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku na spotkanie z ojcem archimandrytą Warsonofiuszem na temat: "Prawosławie a współczesny świat".
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Program Wszechnicy Kultury Prawosławnej - rok akademicki 2015/2016 26.10.2015

Wszechnica Kultury Prawosławnej organizowana jest przez Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską, Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku i Zarząd Główny Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego. Wykłady odbywają się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, wstęp jest wolny. Na rok akademicki 2015-2016 zaplanowano następujący program:
• Przygotowania do Wszechprawosławnego Soboru. Tradycja czy wymogi czasu?
• Czy zmiany językowe w Liturgii naruszają Tradycję Cerkwi? Problematyka związana z tłumaczeniem tekstów liturgicznych na j. polski
• Jedność Cerkwi i wielość Tradycji. Tradycja, zwyczaje i obrzędowość w diecezji Przemysko-Nowosądeckiej
• Proces powrotu Unitów do Prawosławia w latach 30-stych XIX w. na białostocczyźnie
• Żywość Tradycji chrześcijańskiej
• Życie eucharystyczne w kontekście tradycji wybranych lokalnych (autokefalicznych) Cerkwi
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|