„Synody Cerkwi prawosławnej w I Rzeczypospolitej” - międzynarodowa konferencja naukowa Akademii Supraskiej 18.09.2014

W dniu 18 września w Centrum Kultury Prawosławnej odbędzie się pierwszy dzień międzynarodowej konferencji Akademii Supraskiej. Tegoroczna konferencja zatytułowana będzie „Synody Cerkwi prawosławnej w I Rzeczypospolitej”. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy. Szczegółowy program konferencji --->>>

Wieczór muzyczny - "Wysockiego poszukiwanie Boga. Tragedia rosyjskiej duszy..." 16.09.2014

W dniu 25 września (czwartek) serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór muzyczny autorstwa p. Aleksandra Edwarda Wolańskiego, zatytułowany "Wysockiego poszukiwanie Boga. Tragedia rosyjskiej duszy...". Artysta wykona kilkanaście pieśni Włodzimierza Wysockiego, przeplatanych własnymi refleksjami (w języku rosyjskim) na temat stosunku Wysockiego do religii. Inspiracją były słowa jednego z ostatnich wierszy poety: "Mam co zaśpiewać, kiedy stanę przed Stwórcą / Mam czym się usprawiedliwić przed Nim". Początek - godzina 19.00, wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy w imieniu autora!

Zajęcia z języka rosyjskiego Bractwa Trzech Świętych Hierarchów 10.09.2014

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów zaprasza dzieci od lat 10, młodzież oraz dorosłych na zajęcia języka rosyjskiego dla początkujących i zaawansowanych. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Kultury Prawosławnej i trwają od października do maja.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 29 września o godz. 18.00.
Bliższe informacje dostępne są pod numerem telefonu 881 375 325.

Plener Malarski Białostockiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych 09.09.2014

Na prośbę Białostockiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych uprzejmie informujemy, iż w dniach 09-23 września 2014 r. BTPSP organizuje Plener Malarski, na który zaprasza osoby malujące co najmniej od roku, posiadające pewne doświadczenie twórcze.
Uczestnicy pleneru zostaną zakwaterowani w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Lasów Państwowych w Malinówce koło Ełku nad jeziorem Łaśmiady, otrzymają trzy posiłki dzienne, a także zestaw farb, olej, werniks, terpentynę oraz 4 podobrazia. Ponadto organizator zapewnia sztalugi malarskie i transport na trasie Białystok-Malinówka i z powrotem.
Więcej szczegółów u pana Marka Ledowickiego - komisarza pleneru - pod nr telefomu 886 730 460.

Do nabycia w CKP: Podręcznik dla pierwszoklasistów 03.09.2014

Uprzejmie informujemy, że w Centrum Kultury Prawosławnej jest już do nabycia podręcznik dla pierwszoklasistów "Bóg, Świat i ja".

Wiele razy na łamach prawosławnej prasy i prawosławnych mediów pojawiały się już informacje o szeroko zakrojonej działalności wydawniczo-edukacyjno-wychowaczej małżeństwa Busłowskich z Hajnówki – ks. Andrzeja i m. Lilli. Nie raz też ich pomysły wydawnicze były omawiane i polecane dzieciom, młodzieży i rodzicom. Tym razem najnowszym plonem działalności hajnowskich wydawców jest książka jakże długo oczekiwana. To podręcznik do nauki religii prawosławnej dla klasy I szkoły podstawowej wraz z zeszytem ćwiczeń. Do tej pory przez długie lata nauczyciele religii pracujący z dziećmi ze szkół podstawowych korzystali z serii podręczników przygotowanych przed laty przez m. Halinę Borowik. Dobrze zapełniały one lukę wydawnicza w tym zakresie i na danym etapie były wystarczającą pomocą edukacyjną. Czas jednak nie stoi w miejscu, stawia przed nami wciąż nowe wyzwania, podnosi poprzeczkę. Dotyczy to również podręczników, w tym do katechezy. Dlatego też z wielkim zadowoleniem powitać należy najnowsze dzieło małżeństwa Busłowskich, pt. „Bóg, świat i ja”.

Nauka języka cerkiewnosłowiańskiego - spotkanie organizacyjne 02.09.2014

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na naukę czytania w języku cerkiewnosłowiańskim. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 2 września (wtorek) o godz. 19.00 w Centrum Kultury Prawosławnej, ul. Św. Mikołaja 5. Zajęcia są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy!

Pociągiem na Świętą Górę Grabarkę z Białegostoku 30.07.2014

Tradycyjnie, wierni wyruszający na uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego odbywające się na Świętej Górze Grabarce mogą liczyć na specjalne pociągi Przewozów Regionalnych. Z myślą o wiernych Przewozy Regionalne w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, już od lat, w dniach 18 i 19 sierpnia uruchamiają dodatkowe pociągi REGIO. Najdogodniejsze połączenie Białystok - Sycze i z powrotem...

"U źródeł" - nowa płyta Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza 24.07.2014

W Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku dostępna jest nowa płyta "U źródeł" wydana przez Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. Niezapomniane wrażenia muzyczne oraz możliwość wysłuchania po raz pierwszy niektórych autorskich kompozycji i utworów z Irmologionu Supraskiego to efekt pracy Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza i jego dyrygenta - Marcina Abijskiego...
--------->

"Modlitwa wspólnoty. Historyczny rozwój prawosławnej tradycji liturgicznej" 07.07.2014

Do nabycia w Centrum Kultury Prawosławnej jest najnowsza publikacja Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku "Modlitwa wspólnoty. Historyczny rozwój prawosławnej tradycji liturgicznej", autorstwa o. Marka Ławreszuka. Książka przedstawia przekrój rozwoju życia liturgicznego, począwszy od starotestamentowej tradycji liturgicznej. Autor publikacji ilustruje całościowo genezę i egzegezę chrześcijańskiego nabożeństwa, które trafnie określił modlitwą wspólnoty...
-->

Zmiana godzin pracy Archiwum diecezjalnego 01.07.2014

Uprzejmie informujemy, że ulegają zmianie godziny pracy Archiwum Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Od dnia 1 lipca interesanci będą obsługiwani w poniedziałki, w godz. 10.00-12.00 oraz 14.00-16.00. Serdecznie zapraszamy!
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>