Wystawa „Jerozolimskie Święto Świąt”

W dniach 2-22 kwietnia 2012 r. w Centrum Kultury Prawosławnej będzie prezentowana wystawa fotografii „Jerozolimskie Święto Świąt”, autorstwa dwóch duchownych – prawosławnego diakona o. Sławomira Ostapczuka i pastora luterańskiego ks. Romana Pawlasa.

Jak piszą autorzy: „Wystawa ta jest szansą popatrzenia na największe chrześcijańskie święto, utrwalone nie tylko w naszych obiektywach dwóch (różniących się znacznie!) aparatów fotograficznych, dwóch teologów z dwóch różnych tradycji kościelnych, ale także jako zatrzymane w naszych sercach i umysłach. Uczestniczyliśmy bowiem w świętym misterium świątecznych dni od łazarzowej Betanii po Chrystusową Jerozolimę.

Zgodnie pielgrzymowaliśmy biblijnymi szlakami wytyczanymi naszą osobistą wiarą w granicach dwóch zwycięskich zdarzeń, gdzie poległa śmierć, a powstało życie. Spektakularne fakty zmartwychwskrzeszenia i zmartwychwstania celebrowaliśmy w Słowie i w tradycji.

Przez kilkanaście kwietniowych dni 2006 roku, byliśmy razem i w środku świątecznej atmosfery, cudownych znaków i dostojnej liturgii. Szczęśliwie nie zadrgały nam ręce, choć serca waliły ze wzruszenia.

Teraz – ograniczeni materią – proponujemy obejrzenie zaledwie cząstki tego, co wypełniało nasze serca i głowy dzień po dniu. Na 61 naszych fotografiach może zobaczycie „… szerokość i długość, i wysokość, i głębokość…” naszej wiary, nadziei i miłości.

Oby tych trzydzieści sześć plansz uświadamialo nam wszystkim bezmiar Bożej dobroci.”

ks. pastor Roman Pawlas i ks. diakon Sławomir Ostapczuk