Wystawa plenerowa z okazji XX rocznicy powrotu relikwii św. Gabriela

W imieniu organizatorów – Fundacji „Oikonomos”, Parafii Prawosławnej p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku i Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku – serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej upamiętniającej XX-tą rocznicę powrotu relikwii Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela do Białegostoku.

Przeniesienie relikwii z Grodna do Białegostoku we wrześniu 1992 roku było bardzo ważnym wydarzeniem, zarówno dla prawosławnej społeczności, jak i całego naszego miasta. Chcielibyśmy przypomnieć okoliczności tego wydarzenia poprzez pokazanie zdjęć – zarówno archiwalnych (np. z przeniesienia relikwii w 1992 r.), jak też ilustrujących późniejszy kult „małego świętego” na Białostocczyźnie (np. pielgrzymki do Zabłudowa, do Zwierek, wrześniowe uroczystości w Białymstoku). Zdjęcia, które zaprezentujemy, pochodzą z prywatnych zbiorów wiernych uczestniczących w tych wydarzeniach. Serdecznie dziękujemy wam za współtworzenie tej wystawy!

Wystawa  będzie umiejscowiona w centrum Białegostoku na ogrodzeniu Prawosławnej Katedry, znajdującej się przy ul. Lipowej. Przewidywany czas ekspozycji to 22 września – 20 października 2012 r.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku

Partner zadania: Multibank