„U źródeł” – nowa płyta Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza 

W Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku dostępna jest nowa płyta „U źródeł” wydana przez Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego.

Niezapomniane wrażenia muzyczne oraz możliwość wysłuchania po raz pierwszy niektórych autorskich kompozycji i utworów z Irmologionu Supraskiego to efekt pracy Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza i jego dyrygenta – Marcina Abijskiego.

„U źródeł” to kolejna płyta zespołu, zawierająca podsumowanie pięciu lat poszukiwań i badań źródeł dawnego liturgicznego śpiewu cerkiewnego. Ukazuje ona szerokie spektrum prawosławnych tradycji muzycznych Bizancjum, Rusi, Gruzji oraz naszych rodzimych – monasteru supraskiego.

Wydana z okazji 25-lecia Bractwa, płyta została wzbogacona o teksty (w jęz. polskim i angielskim): o istocie śpiewu cerkiewnego oraz informacje o chórze oraz misji i działalności Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego.

Nagranie zostało zrealizowane, dzięki uprzejmości proboszcza parafii o. Grzegorza Misijuka, w białostockiej cerkwi św. Jerzego. Od samego początku na sprawami redakcyjnymi czuwał Jan Smyk – członek Zarządu Głównego Bractwa, a profesjonalną stroną techniczną nagrania zajął się Grzegorz Falkowski.

Więcej informacji o płycie można znaleźć na stronach Bractwa i chóru:

www.bractwocim.pl

www.onisimowicza.pl

Piotr Makal