Do nabycia w CKP: Podręcznik dla pierwszoklasistów

Uprzejmie informujemy, że w Centrum Kultury Prawosławnej jest już do nabycia podręcznik dla pierwszoklasistów „Bóg, Świat i ja”.

Wiele razy na łamach prawosławnej prasy i prawosławnych mediów pojawiały się już informacje o szeroko zakrojonej działalności wydawniczo-edukacyjno-wychowaczej małżeństwa Busłowskich z Hajnówki – ks. Andrzeja i m. Lilli. Nie raz też ich pomysły wydawnicze były omawiane i polecane dzieciom, młodzieży i rodzicom. Tym razem najnowszym plonem działalności hajnowskich wydawców jest książka jakże długo oczekiwana. To podręcznik do nauki religii prawosławnej dla klasy I szkoły podstawowej wraz z zeszytem ćwiczeń.

Do tej pory przez długie lata nauczyciele religii pracujący z dziećmi ze szkół podstawowych korzystali z serii podręczników przygotowanych przed laty przez m. Halinę Borowik. Dobrze zapełniały one lukę wydawnicza w tym zakresie i na danym etapie były wystarczającą pomocą edukacyjną. Czas jednak nie stoi w miejscu, stawia przed nami wciąż nowe wyzwania, podnosi poprzeczkę. Dotyczy to również podręczników, w tym do katechezy. Dlatego też z wielkim zadowoleniem powitać należy najnowsze dzieło małżeństwa Busłowskich, pt. „Bóg, świat i ja”.

Jest to podręcznik w pełni profesjonalny, w pełnym kolorze (zeszyt ćwiczeń w jednym kolorze), znakomicie przygotowany koncepcyjnie i graficznie i, co nie mniej ważne, opracowany zgodnie z nową podstawą programową. Książkę otwiera słowo wstępne, skierowane do korzystających z podręcznika, napisane przez metropolitę warszawskiego i całej Polski Sawę, kończą zaś (na ostatniej stronie okładki) fragmenty recenzji wydawniczej pióra biskupa siemiatyckiego Jerzego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego. Biskup Jerzy skupia się w niej na „imponujących” i „inspirujących”, a zarazem wszechstronnych walorach podręcznika. Bezsprzecznie walory te znajdą potwierdzenie w praktyce, zarówno w oczach dzieci i ich rodziców, jak też samych nauczycieli, już w najbliższym nowym roku szkolnym.

Autorom podręcznika niezmiennie należy życzyć wytrwałości w realizacji kolejnych tak ambitnych i potrzebnych zamierzeń, które będą nadal przynosiły pożytek najmłodszym, a Cerkwi i społeczeństwu pomagały w działalności edukacyjnej i wychowawczej.

______________

Ks. Andrzej Busłowski, Lilla Busłowska, „Bóg, świat i ja”. Podręcznik do nauki religii prawosławnej dla klasy I szkoły podstawowej”, Warszawska Metropolia Prawosławna, Hajnówka 2014, s. 112.

Jarosław Charkiewicz