Wystawa prac skazanych pt. „Obiekty sakralne Podlasia” – otwarcie

Zakład Karny w Białymstoku zaprasza na wernisaż

W najbliższy wtorek 28 kwietnia o godzinie 11:00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku przy ul. Św. Mikołaja 5, będzie miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Obiekty sakralne Podlasia”, którą w ramach zajęć resocjalizacyjnych stworzyli skazani. Inspiracją do jej powstania była wizyta w białostockiej jednostce posła Aleksandra Sosny, który wraz z Arcybiskupem Jakubem, będzie uczestniczył w jej otwarciu. Na wernisażu obecni też będą autorzy prac- skazani z białostockiego zakładu karnego.

Szczegółowy program wernisażu:

godz. 11.00 przywitanie zaproszonych gości,

godz. 11.10 krótkie nabożeństwo, podczas którego Arcybiskup Jakub poświęci napisane przez więźniów ikony,

godz. 11.20 wykonanie kilku pieśni liturgicznych okresu Świąt Wielkiej Nocy przez młodzieżowy chór przy parafii Św. Jerzego w Białymstoku,

ok. godz. 11.30 zaproszenie do zwiedzenia wystawy.

*****************************************************************************

Przez pół roku grupa kilkunastu skazanych z białostockiego zakładu karnego przygotowywało wystawę „Obiekty sakralne Podlasia”. Inspiracją była wizyta w białostockiej placówce posła Aleksandra Sosny, który podczas spotkania ze skazanymi przedstawił im swoją kolekcję pocztówek, przedstawiających obiekty sakralne wschodniej Polski. Wizyta posła oraz niezwykle ciekawa narracja sprawiły, że grupa skazanych bardzo zainteresowała się tą tematyką. Wychowawcy białostockiego zakładu karnego stworzyli im więc warunki do stworzenia prac plastycznych o podobnej tematyce. Skazani przez kilka miesięcy wykonywali reprodukcje, korzystając ze zbiorów posła Sosny. Równolegle trwały w jednostce zajęcia z pisania ikon prowadzone prze ikonografa Jana Grigoruka. Efektem tych działań jest wystawa „Obiekty sakralne Podlasia”, którą można oglądać od 28 kwietnia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Wśród prac przeważają szkice ołówkiem, gdyż jest to technika szczególnie lubiana przez skazanych. Na wystawie zobaczymy ponad 100 wykonanych w ten sposób prac. Ważną częścią wystawy jest około 20 ikon napisanych przez skazanych. Ponadto zobaczyć będzie można prace wypalane w drewnie, formy gipsowe nawiązujące do architektury wsi podlaskiej a także inne prace nawiązujące do tematyki sakralnej naszego regionu. Częścią prezentowanej wystawy będzie też około 70 zdjęć tworzących cykl „Wielkanoc na chrześcijańskim wschodzie”. Zdjęcia pochodzą z konkursu organizowanego przez ORTHPHOTO oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Prawosławnych Parlamentarzystów i obrazują różne tradycje Kościoła Prawosławnego. Wystawa będzie można oglądać przez 3 tygodnie.

W przygotowaniu wystawy brali udział głównie skazani związani duchowo z prawosławiem, dla których żywy kontakt z kulturą i religią jest ważnym elementem ich więziennej codzienności. Prace przez nich tworzone wymagały często, oprócz znajomości tematyki sakralnej także benedyktyńskiej wręcz cierpliwości. Działalność kulturalno oświatowa w jednostkach penitencjarnych jest jedną z podstaw resocjalizacji skazanych. W jednostkach penitencjarnych okręgu białostockiego mamy grupy teatralne, zespoły muzyczne, grupy malarskie, rzeźbiarskie, skazanych tworzących poezję Podczas pobytu w izolacji więziennej wielu z nich dopiero wówczas odkrywa w sobie zainteresowania oraz talenty, o które nigdy wcześniej siebie nie podejrzewali.