Wystawa ze zbiorów Państwowego Muzeum Historii Religii w Grodnie

Pisanki woskowe i drapanki z początku XX wieku, XVIII i XIX-wieczne ikony, drewniane krzyże z Golgotą , zabytkowe księgi liturgiczne, miedzianą metaloplastykę z emaliowymi elementami z XVIII – XIX wieku czy pochodzące z białoruskiej tradycji ludowej ręczniki będzie można zobaczyć na wystawie przygotowywanej w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

Uroczyste otwarcie nastąpi 7 kwietnia (piątek), w świąteczny dzień Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, w przededniu Łazarzowej Soboty, o godzinie 18:15.

Na wystawie przygotowanej ze zbiorów Państwowego Muzeum Historii Religii w Grodnie będzie można zobaczyć m.in.: ikony „Wjazd do Jerozolimy”, „Modlitwa w Ogrójcu”, „Ostatnia wieczerza”, „Zdjęcie z krzyża”, „Zmartwychwstanie – Zejście do piekła”, „Święta Trójca Nowotestamentowa”, Achtyrska Ikona Matki Bożej w kompozycji „Nie rozpaczaj po mnie, Matko”. Wieczór swoim śpiewem upiększy Chór Centrum Kultury Prawosławnej „Filoi”. Będzie także można skosztować busłowych łap (bocianich łap), tradycyjnie wypiekanych na południowym Podlasiu na dzień Zwiastowania.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Wystawa „Wzniosła Radość Wielkanocy” organizowana jest przez:

Państwowe Muzeum Historii Religii w Grodnie

Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku

Centrum Kulturalne Białorusi w Warszawie