Sąd na świętym Maksymem – spotkanie z Michałem Bołtrykiem

O sądzie nad Świętym Maksymem opowie we czwartek, 19 marca, o godz. 18 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku Michał Bołtryk. Na spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Ruś”, dziennikarz, redaktor Przeglądu Prawosławnego, przybliży ostatnie miesiące życia 28-letniego duchownego, który po aresztowaniu i procesie, zakończonym uniewinnieniem został ponownie aresztowany i 6 września 1914 roku, bez śledztwa i wyroku, na oczach brzemiennej żony i ojca rozstrzelany na dziedzińcu gorlickiego więzienia.

O tych tragicznych wydarzeniach Michał Bołtryk napisał cykl reportaży historycznych, opublikowanych na łamach Przeglądu w latach 2004-2006, a we wrześniu 2014 roku wydanych w formie książki przez Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach.

Ta książka jest plonem ogromnej pracy autora nad dotarciem do materiałów, benedyktyńskiej cierpliwości przy ich opracowaniu i wspaniałego pióra.

Serdecznie zapraszając na spotkanie, przypomnijmy, że syn, św. Maksyma, o. Maksym Sandowicz był wikariuszem soboru św. Mikołaja w Białymstoku.