„Droga do szczęścia” św. Nektariusza z Eginy

Ludzie łudzą się szukając szczęścia gdzieś daleko, w obcych krajach i podróżach, w bogactwie i sławie, w wielkich majątkach i rozkoszach, w pustych i przemijających rzeczach, których zakończeniem jest nic innego jak gorycz i rozczarowanie! Wybudowanie wieży szczęścia gdzieś daleko poza naszym sercem podobne jest do budowli powstającej na terenie, który podlega ciągłym trzęsieniom ziemi. Taka budowla szybko pada w gruzach…

Powyższe słowa św. Nektariusza z Eginy pochodzą z jego pism skierowanych do wiernych, które tworzą zbiór pt. „Droga do szczęścia”. Autor, za pomocą pióra w piękny, przejrzysty i głęboki sposób udziela czytelnikowi wskazówek dotyczących duchowego życia. W poszczególnych rozdziałach zwraca uwagę na znaczenie: świętego chrztu, modlitwy i zmagań duchowych. Ponadto podkreśla jak ważną rolę na drodze naszego zbawienia odgrywa miłość, pokój, rozwaga, uprzejmość chrześcijańska i doksologia. Święty Nektariusz wyjaśnia także dlaczego pokusy są dowodem Bożego miłosierdzia i w jaki sposób niosą za sobą pokorę. Przestrzega również przed pychą serca i umysłu, z której bardzo ciężko jest się wyleczyć, jeśli zakorzeni się w naszym wnętrzu.

Szczęście, jak wyjaśnia autor, znajduje się w nas samych i błogosławiony jest człowiek, który to zrozumiał. Pomocą w procesie uświadomienia sobie tej duchowej prawdy, może okazać się lektura pism świętego Nektariusza z Eginy, których tłumaczenia z j. greckiego podjęła się s. Elżbieta (Niczyporuk). Dzięki temu, na rynku wydawniczym ukazała się książeczka pt. „Droga do szczęścia” wydana przez Żeński Dom Zakonny pw. św. Katarzyny w Zaleszanach. Oprócz zebranych fragmentów pism, na jej stronach zawiera się także krótki opis życia św. Nektariusza.

Prezentowana lektura jest do nabycia w monasterach w Zaleszanach, Supraślu i Sakach, w sklepiku Bractwa Diecezji Białostocko-Gdańskiej, w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, a także w niektórych białostockich i warszawskich parafiach prawosławnych. Publikację można też zamówić drogą elektroniczną, wysyłając swoje dane na adres zaleszany21@o2.pl lub dzwoniąc pod numer 505 593 347. Koszt książki: 5 zł (+ wysyłka).